Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Porządek obrad

0 589
Na zebranie roczne 94-lokalowej wspólnoty mieszkaniowej zgłosiło się ok. 40% właścicieli lokali. Zebranie nie było zdolne do podejmowania uchwał bezpośrednio na zebraniu. Przeszyliśmy przez standardowe uchwały. Jeden z właścicieli złożył przygotowane przez siebie uchwały, żądając poddania ich pod głosowanie. Poprosiłam obecnych na zebraniu o wypowiedzenie się przez podniesienie ręki, którą uchwałę poddajemy pod głosowanie. Za głosowaniem uchwał przygotowanych przez właściciela były trzy osoby, za przygotowaną przez nas – reszta zebranych osób.

Autor uchwał zakwestionował ten sposób wyboru uchwał, twierdząc, że na zebraniu nie ma większości i nie można decydować o tym, która uchwała ma być poddana pod głosowanie przez właścicieli, czyli że powinny być przekazane wszystkie, a właściciele powinni się wypowiedzieć w sprawie każdej z nich (również w drodze indywidualnego zbierania głosów). Kolejne dwie uchwały także zostały odrzucone przez obecnych na zebraniu. Proszę o wyjaśnienie, jakie są uprawnienia zebrania ogółu właścicieli do podejmowania decyzji w sprawie zgłaszanych wniosków, projektów uchwał itp. (zebrana liczba osób nie posiada większości liczonych udziałami w nieruchomości wspólnej).

REKLAMA

 

Podejmowanie uchwały

Pierwszym i najczęstszym sposobem podjęcia uchwały we wspólnocie mieszkaniowej jest zwołanie zebrania właścicieli lokali. Jak wynika z ustawy o własności lokali, prawo zwołania zebrania należy do wyłącznej kompetencji zarządu. Tylko w wypadku gdy zarząd nie zwoła corocznego zebrania ogółu właścicieli lokali, zgodnie z ustawą o własności lokali prawo do jego zwołania nabywa każdy z właścicieli lokali. Zarząd zwołuje zebranie z własnej inicjatywy lub z inicjatywy właścicieli. Jednak dopiero gdy wniosek pochodzi od właścicieli lokali reprezentujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej, zarząd ma obowiązek zwołać zebranie. Drugim ze sposobów podjęcia uchwały jest indywidualne zbieranie głosów. Również w tym przypadku ustawa o własności lokali wyraźnie wskazuje, że zbieranie głosów właścicieli lokali należy do wyłącznych kompetencji zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Z trzecim sposobem podjęcia uchwały mamy do czynienia wówczas, gdy na zebraniu nie stawili się właściciele lokali dysponujący większością głosów. Ustawa o własności lokali dopuszcza, aby w celu podjęcia uchwał głosowanych na zebraniu, które nie zostały na tym zebraniu podjęte ze względu na niską frekwencję właścicieli lokali, można było głosować w drodze indywidualnego zbierania głosów właścicieli, którzy na zebraniu byli nieobecni (dozbieranie głosów). Co do zasady uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokal, liczoną według wielkości udziałów. Bez znaczenia jest zatem, kto głosował przeciw uchwale, a kto się wstrzymał oraz jakie kworum było na zebraniu. Liczy się tylko, aby pod uchwałą podpisała się większość właścicieli liczona według wielkości udziałów. Jeżeli zatem na zebraniu brak większości właścicieli, żadna decyzja na zebraniu nie zostanie podjęta, a zarząd będzie musiał kontynuować zbieranie głosów w drodze indywidualnego ich zbierania.

 

Zmiana porządku obrad

O...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy