Brak wyników

Administrowanie

18 kwietnia 2017

Powiększenie parkingu

0 466
Rada Miasta zatwierdziła w planie zagospodarowania przestrzennego teren, który może zostać zagospodarowany przez “sąsiednie budynki wielorodzinne”, np. poprzez budowę parkingów. Te “budynki wielorodzinne” to wspólnoty mieszkaniowe. Wystosowaliśmy zapytanie do Prezydenta Miasta jak widzi w praktyce realizację tego zagadnienia.

Uzyskana odpowiedź wprowadziła nas w osłupienie: dzierżawa terenu na trzy lata, parking ogólnodostępny, wybudowany za nasze środki. Pomijając logikę, ma się to nijak do możliwości prawnych wspólnoty. Czy Państwa zdaniem jest jakaś możliwość, aby wspólnota (jej członkowie) mogła wybudować parking poza swoim terenem za własne środki? Czy ewentualne kupno nieruchomości przez wspólnotę na taki cel, jest zgodne z zakresem działania wspólnoty?

REKLAMA

 

Wprawdzie art. 6 ustawy o własności lokali stanowi, że wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana jednak od momentu uregulowania sytuacji prawnej wspólnot mieszkaniowych ustawą o własności lokali ich zdolność prawna, w tym zdolność do nabywania nieruchomości do własnego majątku, była cały czas podważana. Bardzo często uważano zarówno w doktrynie prawa, jak i orzecznictwie, że jeżeli istnieje konieczność nabycia nieruchomości, to nabycia powinni dokonywać właściciele lokali na współwłasność, a nie wspólnota mieszkaniowa jako organizacja. Wspólnotę mieszkaniową uważa się bowiem za ułomną osobę prawną, gdyż jej jedynym celem jest zarządzanie nieruchomością wspólną i nie powinna w swoich działaniach wychodzić dalej niż zarządzanie nieruchomością wspólną.

Z drugiej strony przez lata pojawiały się też głosy, ale i orzeczenia sądowe, które przyznawały wspólnocie prawo bycia stroną stosunków cywilnoprawnych, gdy służą one właśnie właściwemu zarządzaniu nieruchomością. Kres tym rozbieżnością położyła uchwała Sądu Najwyższego w składu siedmiu sędziów z 21 grudnia 2007 r., sygn. akt III CZP 65/07, która ma moc zasady prawnej. Sąd Najwyższy uznał, że wspólnota mieszkaniowa może nabywać nieruchomości do własnego majątku, ale powinno być to uzasadnione potrzebami związanymi z zarządem nieruchomością wspólną. Sąd Najwyższy, nadając uchwale moc zasady prawnej, chciał dać wspólnotom, sądom i innym podmiotom jasną i trwałą wykładnię prawa w tym zakresie. Zatem na bazie tego orzeczenia Sądu Najwyższego zarówno notariusz, jak i wydział ksiąg wieczystych sądu rejonowego nie powinni robić wspólnocie mieszkaniowej problemu przy nabyciu nieruchomości, jeżeli wspólnota wykazała, że nabycie nieruchomości jest uzasadnione potrzebami związanymi z zarządem nieruchomością wspólną.

Zatem obecnie nie ma problemu czy wspólnota mieszkaniowa co do zasady ma zdolność do nabyć nieruchomość czy nie, bo tego już się nie kwestionuje. Obecnie ocenia się, czy mamy do czynienia z „uzasadnionymi potrzebami związanymi z zarządem nieruchomością wspólną”.

 

Czym zatem są te „uzasadnione potrzeby związan...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy