Brak wyników

Orzeczenia Sądów Okręgowych

13 kwietnia 2017

Powołanie zarządcy przymusowego jest środkiem ostatecznym

0 521
Wyznaczenie zarządcy przymusowego jest środkiem ostatecznym, wyjątkowym i znajdującym swoje uzasadnienie jedynie wówczas, gdy w inny sposób współwłaściciele nie są w stanie sprawować zarządu - wynika z postanowienia Sądu Okręgowego w Łodzi.

W przedmiotowej sprawie Sąd odrzucił wniosek o wyznaczenie zarządcy przymusowego dla wspólnoty mieszkaniowej, a Sąd wyższej instancji uznał, że apelacja wnioskodawców nie jest zasadna i podlega oddaleniu. Art. 26 ust.1 ustawy o własności lokali stanowi przepis o charakterze wyjątkowym, przewidując odstępstwo od zasady iż to sami właściciele lokali i współwłaściciele nieruchomości wspólnej sprawują zarząd tą nieruchomością, jak i określają sposób tego zarządu. Ponieważ odebranie właścicielowi uprawnienia w zakresie zarządzania jego mieniem zawsze będzie stanowiło ingerencję w podstawowe uprawnienia wynikające z przysługiwania tego prawa rzeczowego, stosowanie tego rodzaju wyjątkowych regulacji wymaga wykładni ścisłej i zawężającej w zakresie przesłanek, które mogą doprowadzić do ingerencji Sądu w to uprawnienie.

REKLAMA

Jest okolicznością bezsporną, iż przedmiotowa wspólnota mieszkaniowa ma określone zasady wykonywania zarządu nieruchomością wspólną oraz wybrany i działający zarząd, a także zarządcę administrującego tą nieruchomością. Prawidłowość zarządzania oznacza natomiast takie działania, które są racjonalne, uzasadnione, logiczne i celowe. Zadaniem wspólnoty jest przede wszystkim utrzymanie nieruchomości w stanie nie pogorszonym oraz zdatnym do użytku po to, aby członkowie wspólnoty mogli z tego tytułu czerpać określone korzyści i przywileje. Odpowiednie postępowanie wspólnoty obejmuje czynności, istotą których jest dokonywanie wszelkiego rodzaju napraw, remontów, modernizacji oraz ulepszeń. Realizacja tych zadań wymaga poza tym dysponowania stosownymi śro...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy