Brak wyników

Finanse

20 kwietnia 2017

Problemy ze spółdzielnią

0 492
W kwietniu br. przejęłam w administrowanie budynek, który został oddany do użytkowania w 2010 r. Od 2011 r. do 31 marca br. zarząd nieruchomością wspólną sprawowała spółdzielnia mieszkaniowa. Obciążała ona mieszkańców budynku stawką 0,69 zł/m2 za korzystanie z mienia spółdzielni oraz 0,33 zł/m2 za korzystanie z działalności kulturalno-oświatowej. Część osób zamieszkałych w budynku wspólnoty jest też członkami spółdzielni z tytułu posiadania innych lokali. Czy spółdzielnia ma prawo obciążać za korzystanie z mienia całego osiedla, czy tylko tej części, na której jest posadowiony budynek? Wspólnota nie kwestionuje zasadności partycypowania w kosztach utrzymania części wspólnych, ale nie chce płacić za całe osiedle.

Często możesz spotkać opinię, że wspólnoty mieszkaniowe w blokach spółdzielczych są „ułomnymi” wspólnotami, ponieważ, mimo że z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu następuje wyodrębnienie nieruchomości wspólnej i właściciele lokali stają się współwłaścicielami tej nieruchomości, to jednak ich prawo podlega licznym ograniczeniom. Taka wspólnota działa bowiem na podstawie prawa spółdzielczego. Wspólnota ta nie podejmuje uchwał poza jednym wyjątkiem, jakim jest „odłączenie” się od spółdzielni mieszkaniowej.

REKLAMA

Nawet jeżeli osoby te zrzekną się członkostwa, nadal będą ich dotyczyć przepisy prawa spółdzielczego. Nadal też będą zobowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem nie tylko ich nieruchomości, ale również tych związanych z eksploatacją i utrzymaniem innych nieruchomości spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Zarząd zaś będzie wykonywany przez spółdzielnię jako zarząd powierzony.

Szansa na odłączenie się od spółdzielni pojawia się dopiero, gdy właścicielami w danej nieruchomości stała się większość spółdzielców liczona według wielkości posiadanych udziałów. Większość ta może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali, tzw. „uchwała o odłączeniu się od spółdzielni”.

Od tego momentu przestają ich dopiero obowiązywać prawa spółdzielcze, mogą przejąć zarząd nieruchomością i zacząć w pełni wykonywać swoje prawo własności. Jeżeli właściciele nie zdecydują się na podjęcie tej uchwały, dopiero z chwilą wyodrębnienia własności wszystkich lokali stosuje się już automatycznie zasady określone w ustawie o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

Zauważ, że spółdzielnia sprawuje zarząd w formie zarządu powierzonego. Zarząd ten jest jedną z form zarządu przewidzianą w ustawie o własności lokali, zatem nie wygaśnie on automatycznie. Jeżeli właściciele lokali chcieliby ten stan zmienić, muszą podjąć uchwałę zaprotokołowaną przez notariusza o odwołaniu zarządu w osobie spółdzielni i na przykład o wyborze zarządu.

 

Koszty utrzymania mienia spółdzielni po wyodrębnieniu się wspólnoty

Jak wyni...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy