Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Procedura postępowania po wygaśnięciu lokatorskiego prawa do lokalu

0 916
W zasobach spółdzielni posiadamy mieszkanie lokatorskie. Główny najemca tego lokalu z powodu wysokiego zadłużenia (brak regulowania czynszu) został wyeksmitowany z lokalu i około trzy miesiące później zmarł (miał jednak córkę, a z żoną był po rozwodzie). Mieszkanie zostało wycenione, lecz z powodu bardzo złego stanu technicznego ww. lokalu nie ma osób chętnych, które chciałyby je kupić. Dodatkowo zadłużenie mieszkania przewyższyło jego oszacowaną wartość.

1) Czy w tej sytuacji spółdzielnia może ustanowić odrębną własność na ten lokal?

REKLAMA

2) Jak możemy rozliczyć zadłużenie mieszkania w przypadku odrębnej własności?

3) Czy w przypadku gdy spółdzielnia ustanowi prawo odrębnej własności, może je sprzedać i w jaki sposób?

 

W przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu w spółdzielniach mieszkaniowych obowiązują określone procedury.

 

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa. Członkostwa można się zrzec lub można go zostać pobawionym na mocy uchwały. Spółdzielnia może podjąć taką uchwałę tylko w następujących sytuacjach:

1) jeżeli członek pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

2) jeżeli członek jest w zwłoce z uiszczeniem opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, za 6 miesięcy.

 

Procedura postępowania po wygaśnięciu lokatorskiego prawa do lokalu

 

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim. Do zachowania tego roszczenia konieczne jest złożenie w terminie jednego roku deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę w szczególności okoliczność, czy osoba uprawniona zamieszkiwała w lokalu. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu wyboru dokonuje spółdzielnia.

 

W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, gdy brak osób uprawnionych do przejęcia lokalu lub osoby uprawnione nie skorzystały z tego prawa, spółdzielnia ogłasza – nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu – przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu w sposób określony w statucie oraz przez publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Pierwszeństwo w nabyciu lokalu zyskują członkowie, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i zgłoszą gotowość do zawarcia umowy o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu. W przypadku zgłoszenia się kilku u...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy