Brak wyników

Finanse

19 kwietnia 2017

Przychody a udziały w spółdzielni

0 425
Członek spółdzielni w 2005 r. wniósł do spółdzielni 50% wkładu budowlanego i otrzymał od spółdzielni lokal mieszkalny na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu; pozostałą część wkładu zobowiązał się spłacać w ratach. Ponieważ nie dokonał pełnej wpłaty, w 2013 roku oddał do dyspozycji spółdzielni ten lokal. Natomiast inny członek posiadał własnościowe prawo do lokalu z pełnym wkładem i zdał lokal do spółdzielni. Spółdzielnia jest więc zgodnie z art. 17.11 ustawy o spół. mieszk. zobowiązana do wypłacenia osobie uprawnionej wartości rynkowej lokalu ustalonej w drodze przetargu po potrąceniu niewniesionej części wkładu budowlanego.

Czy w związku z tą wypłatą spółdzielnia będzie zobowiązana wystawić uprawnionemu PIT-8C i wykazać w nim przychód z innych źródeł, tak jak następuje to przy wygaśnięciu lokatorskiego prawa do mieszkania i zwrocie wkładu mieszkaniowego? Jaką kwotę należy wpisać w informacji PIT-8C jako przychód z innych źródeł: całą wartość rynkową lokalu czy kwotę pomniejszoną o wniesiony wkład budowlany? Czy też może sporządzanie informacji PIT-8C nie dotyczy mieszkań zajmowanych na warunkach własnościowego prawa do lokalu?

REKLAMA

Czy na podstawie art. 17.17 ustawy o spół. mieszk. po przejęciu takich lokali spółdzielnia może na mocy jednostronnej czynności prawnej ustanowić dla siebie odrębną własność tych lokali?

 

Ad 1) Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W art. 10 ustawy o PIT wymienia się poszczególne źródła przychodów; są w tym także „inne źródła”. Do przychodów z tych innych źródeł zalicza się także zwrot wkładów wniesionych do spółdzielni. Jednak w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

 

Kwestę zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 17 (11) tej ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową lokalu. Z wartości rynkowej lokalu potrąca się niewniesioną przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, część wkładu budowlanego, a w wypadku gdy nie został spłacony kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, potrąca się kwotę niespłaconego kredytu wraz z odsetkami.

 

Ustalona w ww. sposób wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię, zgodnie z postanowieniami statutu.

 

Zgodnie z art. 42a ustawy o PIT, podmioty, które dokonują wypłaty należności z innych źródeł, są obowiązane...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy