Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Przypisanie miejsc parkingowych

0 679
Doszło do konfliktu dotyczącego miejsc parkingowych usytuowanych na części wspólnej nieruchomości, tj. na placu przed blokiem. Właściciele lokali usługowych mają zapis w akcie notarialnym:- każdoczesnym właścicielom bądź współwłaścicielom lokali usługowych znajdujących się w budynku mieszkalno-usługowym przysługiwać będzie prawo do korzystania z naziemnych miejsc parkingowych znajdujących się na nieruchomości gruntowej (tu numery działek).

 Właściciele lokali mieszkalnych mają natomiast zapis:- nie będzie wnosić żadnych roszczeń o miejsca parkingowe zlokalizowane na zewnątrz budynku, posadowionego na nieruchomości gruntowej (tu numery działek).Właściciele lokali mieszkalnych parkują auta na powyższych miejscach i twierdzą, że właściciele lokali użytkowych nie mają zapisu o prawie do wyłącznego korzystania z tych miejsc. Twierdzą również, że nie życzą sobie aby brama wjazdowa była cały dzień otwarta i żeby na ich teren wjeżdżały obce auta (auta klientów lokali usługowych, np. zakładu fryzjerskiego).

REKLAMA

Właściciele lokali usługowych powbijali w ziemię, przy poszczególnych miejscach tabliczki z nazwami sklepów i twierdzą, że tam mogą parkować tylko oni i ich klienci.

Kto ma prawo parkować na opisanych miejscach parkingowych, właściciele lokali mieszkalnych, właściciele lokali usługowych, klienci?

 

 

 

 

Fakt, że parking stanowi część nieruchomości wspólnej nie oznacza, że nie można tak uregulować stosunków prawnych aby właściciel lokalu mógł na zasadach wyłączności korzystać z części nieruchomości wspólnej z pominięciem innych właścicieli. Prawo do korzystania może być zagwarantowane już na etapie tworzenia wspólnoty mieszkaniowej poprzez umowę między aktualnymi właścicielami nieruchomości. Jest to tzw. umowa quoad usum (podział do korzystania). Umowa taka najczęściej polegać będzie na dokonaniu podziału nieruchomości na części do wyłącznego użytku poszczególnych współwłaścicieli. W tym wypadku podział polega na określeniu prawa do korzystania przez określonych właścicieli lokali z wydzielonych miejsc parkingowych na parkingu przed budynkiem. W ten sam sposób deweloperzy sprzedając lokale zapewniają też prawo do korzystania z ogródków przyległych do lokali na parterze, tarasów na ostatniej kondygnacji, czy miejsca na reklamę na elewacji dla właścicieli lokali użytkowych.  Aby dokonać podziału do korzystania deweloper w pierwszym akcie notarialnym wyodrębnienia i zbycia lokalu umieszcza te zasady korzystania, a następnie powiela je w następnych aktach notarialnych nabycia kolejnych lokali w budynku. W ten sposób doprowadza do sytuacji, w której wszyscy właściciele w budynku wyrazili zgodę na taki sposób podziału nieruchomości wspólnej do korzystania.  Warto zwrócić uwagę, że podział do korzystania (quoad usum) jest wiążący nie tylko dla tych którzy na taki podział wyrazili zgodę ale też dla ich następców prawnych. Istota i doniosłość umowy quoad usum wielokrotnie też podkreślana jest w orzecznictwie. Zmiana takiego umownego sposobu korzystania określonego w u...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy