Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Rękojmia na rynku wtórnym

0 481
Przedsiębiorca kupił od komornika nieruchomość wielolokalową, która składa się z 10 lokali, czyli jest to duża wspólnota mieszkaniowa. Nowy właściciel, sprzedając poszczególne mieszkania, twierdzi, że zakupił mieszkania na rynku wtórnym, więc jego gwarancja i rękojmia nie obowiązują podczas sprzedawania lokali i części wspólnej. Z chwilą sprzedaży pierwszego lokalu powstała wspólnota mieszkaniowa, która została zarejestrowana, uzyskała konto w banku, numer REGON oraz NIP. W międzyczasie rozszczelniła się instalacja c.o. i spowodowała zalanie na klatce schodowej. Na czyj koszt powinna być naprawiona ta instalacja? Czy kupione mieszkania podlegają przepisom gwarancji i rękojmi?

Naprawa instalacji centralnego ogrzewania

REKLAMA

Wspólna dla całego budynku instalacja centralnego ogrzewania stanowi jedną, niepodzielną całość. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97, wspólna instalacja centralnego ogrzewania nie jest urządzeniem służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele lokali, zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i tak, że ogrzewane są wspólne części budynku. Zdaniem sądu składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i te znajdujące się w wydzielonych lokalach. Zatem cała instalacja centralnego ogrzewania ze względu na swoją specyfikę stanowi część nieruchomości wspólnej. Skoro cała wspólna instalacja centralnego ogrzewania, w tym kaloryfery, jest elementem nieruchomości wspólnej, to pokrycie kosztów jej naprawy, wymiany i utrzymania w stanie zdatnym do użytku, należy do wspólnoty mieszkaniowej.

 

Rękojmia

Rękojmia za wady fizyczne polega na tym, że sprzedający jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Instytucja rękojmi za wady rzeczy ma na celu zagwarantowanie lepszej niż na podstawie przepisów ogólnej części prawa zobowiązań ochrony interesów kupującego. Odpowiedzialność ta ma bowiem charakte...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy