Brak wyników

Finanse

18 kwietnia 2017

Rozliczanie energii dla garażu

0 961
We wspólnocie mieszkaniowej garaż wielostanowiskowy z miejscami postojowymi stanowi jedną kondygnację wraz z pomieszczeniami technicznymi (kotłownia, rozdzielnie elektryczne, ale także komórki właścicieli) oraz z komunikacją do tych pomieszczeń. Licznik energii elektrycznej jest wspólny dla całej kondygnacji.

Jak prawidłowo rozliczać koszty energii elektrycznej i podzielić je na lokal użytkowy – garaż i osobne komórki właścicielskie oraz na części wspólne nieruchomości? Udział właściciela w garażu wynosi, np. 1/100 na miejsce postojowe i 1/100 na komórkę, ale nie wszyscy mają miejsca postojowe lub komórki. Kto ma podjąć uchwałę o kosztach – wspólnota mieszkaniowa czy współwłaściciele garażu?

REKLAMA

Należy przypomnieć, że we wspólnocie mieszkaniowej właściciele lokali oprócz opłat związanych z ich lokalami (prąd, gaz, woda itd.) muszą ponosić koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, np. remonty, bieżąca konserwacja oraz utrzymanie czystości i porządku w budynku, opłaty za energię elektryczną w nieruchomości wspólnej, za antenę zbiorczą i windę, wynagrodzenie zarządu i zarządcy, a także ubezpieczenie i podatki. Właściciele lokali pokrywają te koszty w ułamkowych częściach, odpowiednio do wielkości swoich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Wspólnota mieszkaniowa zarządza i podejmuje decyzje tylko odnośnie nieruchomości wspólnej. Nie ma prawa zarządzania i podejmowania decyzji odnośnie samodzielnych lokali. Lokalami zarządzają i podejmują decyzje tylko ich właściciele.

Granice nieruchomości wspólnej

Zarządca i zarząd nieruchomości musi przede wszystkim właściwie zakwalifikować pod względem prawnym dane części budynku, którym zarządza. Musi wiedzieć, które części nieruchomości to samodzielne lokale oraz pomieszczenia do nich przynależne, a które to nieruchomość wspólna, którą w p...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy