Brak wyników

Administrowanie

18 kwietnia 2017

Rozliczanie kosztów zgodnie z uchwałą

0 687
Wspólnota mieszkaniowa przyjęła uchwałę na temat regulaminu rozliczenia centralnego ogrzewania. Mieszkania są wyposażone w logotermy i liczniki ciepła. Przyjęto regulamin, w którym koszty energii ciepła rozlicza się na podstawie przyjętego GJ.

Koszty zmienne wynikające z faktur dzielone są przez sumę wskazań liczników ciepła i uzyskujemy koszt rzeczywisty 1GJ – około 80zł/GJ. Ta cena jest wyższa od ceny 1GJ sprzedawanego przez elektrociepłownię, która wynosi około 60zł/GJ. Koszty stałe rozliczane są z powierzchni lokali. W związku z powyższym cena 1GJ jest wartością, która zawiera w sobie straty ciepła. Czy uchwała, która określa taki sposób rozliczenia jest zgodna z prawem? Jeden z właścicieli żąda rozliczenia strat zgodnie z udziałem, a koszt 1GJ każe przyjąć zgodnie z kosztem wskazanym przez elektrociepłownię.

REKLAMA

 

Zgodnie z art. 45a ust. 6 Prawa energetycznego w przypadku, gdy wyłącznym odbiorcą ciepła dostarczanego do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu ciepła. Co istotne, z brzmienia art. 45a ust. 4 Prawa energetycznego wynika, iż wysokość opłat na pokrycie wspomnianych kosztów powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi dokonać wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale w tym budynku tak, aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wprowadzenie wybranej metody rozliczeń następuje w formie wewnętrznego regulaminu (w przypadku wspólnoty mieszkaniowej w drodze uchwały). Zgodnie z art. 45a ust. 8 Prawa energetycznego koszty zakupu ciepła rozlicza się w części dotyczącej ogrzewania, stosując metody wykorzystujące dla lokali wskazania ciepłomierzy, wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonym w przepisach o systemie oceny zgodności albo powierzchnię lub kubaturę tych lokali, natomiast dla wspólnych części budynku wielolokalowego powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali. W ten sposób ustawodawca ograniczył katalog metod, jakie można zastosować w celu rozliczenia ciepła dostarczonego do budynku. Metody rozliczenia kosztów ciepła dostarczonego do lokalu należy zatem stosować zgodnie z zaleceniami ustawodawcy zawartymi w treści art. 45a ust. 9 Prawa energetycznego – które wyraźnie wskazują na osiągnięcie celu w postaci stymulowania zachowań energooszczędnych przy uwzględnieniu takich okoliczności, jak położenie lokalu i jego sposób eksploatacji wynikający z odrębnych przepisów. O ile więc katalog metod rozliczenia kosztów ciepła dostarczonego do indywidualnych lokali należy uznać za zamknięty, o tyle brak jest przeszkód do stosowania tych metod w sposób uwzględniający specyfik...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy