Brak wyników

Finanse

18 kwietnia 2017

Rozliczenie wspólnoty z garażami

0 1914
Budynek wielomieszkaniowy ma w podziemiu halę garażową z miejscami postojowymi oraz w poziomie parteru odrębne garaże, które nie są wydzielone i samodzielne, tylko stanowią jakby stanowiska – stanowisk jest 6, a drzwi wjazdowych 3, czyli 1 para drzwi obsługuje 2 stanowiska. Wjazd do garaży jest z poziomu parteru. Ostatni zarządca dokonywał rozliczenia w ten sposób, że zaliczki pobierał za całą powierzchnię (lokale mieszkalne, hala garażowa oraz 6 stanowisk) w jednakowej wysokości i koszty dzielił według tej samej zasady, czyli na całą powierzchnię użytkową budynku.

Miejsca postojowe w hali garażowej podziemnej są pomieszczeniami przynależnymi w aktach notarialnych i zostały wykupione wraz z lokalami, natomiast 6 garaży w poziomie parteru posiada odrębne akty własności. Powstał problem, ponieważ dwaj właściciele garaży w parterze nie są jednocześnie właścicielami mieszkań w tym budynku i nie chcą partycypować w kosztach utrzymania hali garażowej, do której nie mają dostępu. Nie chcą też, np. płacić za drzwi do hali garażowej, których koszty eksploatacji i napraw są dość wysokie Właściciele mieszkań, którzy nie kupili lokali z przynależnymi miejscami również buntują się na konieczność utrzymywania garaży. Teraz z kolei uszkodziły sią drzwi garażowicza, który ma garaż w poziomie parteru i zarząd nie wyraził zgody na ich naprawę, ponieważ uważa, że drzwi należą do niego (te uszkodzone drzwi obsługują 2 miejsca). Proszę o wskazówki, jak należałoby rozwiązać ten problem. Z tego co wiem, należy wydzielić halę garażową i zrobić tzw. wspólnotę garażową (ustalić odrębne zaliczki i wydzielać koszty), ale nie bardzo wiem, jak rozwiązać sprawę z tymi sześcioma odrębnymi garażami. Jak je traktować?

REKLAMA

 

Koszty zgodnie z wysokością udziału

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody – w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10. każdego miesiąca, które ustalają w formie uchwały na zebraniu rocznym. Trzeba zwrócić uwagę, że we wspólnocie mieszkaniowej właściciele lokali ponoszą koszty zarządu proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej.

Jedynym miernikiem partycypacji właściciela lokalu w kosztach zarządu nieruchomością wspólną jest zatem jego udział w nieruchomości wspólnej, określony ułamkiem wpisanym w księdze wieczystej.

 

Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie (zróżnicować) obciążenia z tego tytułu tylko dla właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z nich. Na dzień dzisiejszy przepisy ustawy o własności lokali nie dają wspólnocie mieszkaniowej podstaw do ustalenia innego miernika partycypacji właściciela lokalu w kosztach zarządu nieruchomością wspólną.

Sytuacja prawna garaży

Jeżeli garaż podziemny został wyodrębniony jako oddzielny lokal i sprzedany na współwłasność, wówczas nie jest on częścią nieruchomości wspólnej, tylko kolejnym lokalem w budynku należącym do określonych osób i rozliczanym tak, jak każdy inny lokal w budynku. Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa ingerować w taki lokal garażowy ani podejmować żadnych dotyczących go decyzji, tak jak nie ma prawa ingerować w każdy inny wyodrębniony lokal w budynku. Właściciele tego lokalu ponoszą koszty zarządu, tak jak właściciele innych loka...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy