Brak wyników

Prawo

24 kwietnia 2017

Rozliczenie zużycia wody a brak legalizacji liczników

0 1934
Wodomierze zostały zamontowane przez właścicieli w 2009 r. i miały być legalizowane w styczniu 2014 r. Przy wymianie niesprawnego licznika okazało się, że wodomierze są wyprodukowane w styczniu 2008 r. Liczniki zostały spisane 15 stycznia 2014 r. i rozliczono ostatni kwartał. Czterech właścicieli żąda ponownego rozliczenia, gdyż liczniki spisano po okresie ważności ich legalizacji. Czy żądania właścicieli są słuszne?

W celu uniknięcia błędnych wskazań wodomierze podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek instalowania na przyłączu wodomierza głównego i przestrzegania ważności jego dowodu legalizacji, czyli dokonywania wymian okresowych. Okres ważności dowodu legalizacji wynosi 5 lat.

REKLAMA

Wodomierze w lokalach także podlegają kontroli i wymianie okresowej. Jednak wymiana ta następuje na podstawie decyzji i na koszt wspólnoty mieszkaniowej.

 

WAŻNE

Tylko wodomierze posiadające legalizację są podstawą do ustalenia ilości dostarczonej wody i naliczenia opłat.

 

Jeżeli zatem okres legalizacji minął, to wodomierz taki nie powinien służyć do odczytu zużycia wody, ponieważ nie jest już legalnym urządzeniem pomiarowym. Jeżeli taki wodomierz nie może służyć do odczytu zużycia wody, to należy przyjąć sposób rozliczenia jak w lokalach nieposiadających wodomierzy.

 

Zasady rozliczenia zużycia wody

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług. W sytuacji, gd...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy