Brak wyników

Finanse

19 kwietnia 2017

Składniki wynagrodzenia zarządcy

0 1979
Zarządzam wspólnotą – budynkiem 24-rodzinnym z 25% udziałem gminy i mam wątpliwości dotyczące formy zapłaty za pracę zarządzających. Ostatnio spotkałem się z inną formą pobierania zapłaty przez zarządzającego i mam duże wątpliwości co do jej zgodności z prawem czy ustawą. Mianowicie zarządzający, oprócz pobierania czegoś w rodzaju wypłaty, z wpłat zaliczkowych właścicieli opłaca wszystkie swoje składki, łącznie z emerytalną. Wygląda to tak, jakby Wspólnota była pracodawcą dla zarządzającego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Czy taka forma jest w ogóle dopuszczalna?

Z reguły podstawowym dokumentem regulującym stosunki pomiędzy zarządzającym i wspólnotą mieszkaniową jest umowa o zarządzanie. Treść umowy powinna być szczegółowa, gdyż w przypadku różnic zdań będzie podstawowym dokumentem rozstrzygającym spór. Umowa zawarta pomiędzy wspólnotą mieszkaniową a zarządcą określa między innymi zakres obowiązków zarządcy i wysokość należnego mu za to wynagrodzenia, które powinno uwzględniać to, czym zarządca będzie się faktycznie zajmował, czyli odpowiadać zakresowi powierzonych mu obowiązków. Zarządca musi zdawać sobie sprawę, że przy każdej zarządzanej nieruchomości ten zakres obowiązków jest różny. Nawet w przypadku wspólnot mieszkaniowych, gdzie zarządzanie wiąże się z tymi samymi obowiązkami, ich zakres może być różny i zależeć przede wszystkim od tego, jak aktywny we wspólnocie mieszkaniowej jest zarząd, a zatem od tego, jakie obowiązki sceduje on w umowie na zarządcę. Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składa się między innymi wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Wynagrodzenie zarządcy wspólnoty mieszkaniowej wchodzi zatem w skład kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Zgodnie z art. 23 ust. 3 pkt 1 ustawy o własności lokali ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a zatem wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali. Także jego zmiana wymaga uchwały.

REKLAMA

 

Zarządzać/administrować/obsługiwać nieruchomości, w tym wspólnoty mieszkaniowe, można w różnej formie prawnej (zarówno jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub osoba fizyczna nieprowadząca takiej działalności, jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy nawet spółka akcyjna). Przepisy nie wymagają p...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy