Brak wyników

Administrowanie

18 kwietnia 2017

Służebność a podział kosztów naprawy drogi

0 1446
Wspólnota mieszkaniowa planuje uporządkować teren za budynkiem i utwardzić drogę dojazdową. Działka należy do Wspólnoty (do właścicieli), jest jednak obciążona służebnością gruntową polegającą na prawie przejścia i przejazdu przez działkę na rzecz każdoczesnego właściciela garażu, a właściwie garaży, którymi zabudowana jest sąsiednia działka oraz na rzecz właściciela lub użytkownika wieczystego przylegającej działki niezabudowanej nr 130, stanowiącej własność gminy, a dzierżawionej częściowo przez sąsiednią Wspólnotę.

W księdze wieczystej jest mowa o służebności, bez dookreślenia: nieodpłatna czy płatna. Pytania: czy korzystający z prawa przejścia i przejazdu, czyli użytkownicy tej drogi powinni uczestniczyć w kosztach jej utwardzenia i co zrobić w przypadku odmowy, czy właścicielom sąsiedniego budynku, którzy dzierżawią część działki nr 130 (nie są użytkownikami wieczystymi działki), należy się prawo przejścia i przejazdu w przypadku odmowy uczestnictwa w kosztach właścicieli sąsiedniego budynku (działka pod budynkiem) nr 129, którzy uzurpują sobie prawo przejścia i przejazdu, można ustanowić dla nich opłatę, np. miesięczną za korzystanie z drogi?

REKLAMA

 

Służebność gruntowa

Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej (służebność gruntowa). Najczęściej występującą służebnością gruntową jest służebność przechodu i przejazdu. Służebność ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na możliwości przechodzenia i przejeżdżania przez cudzą nieruchomość. Treść służebności gruntowej nie musi się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do służebności przejazdu i przechodu, choć w praktyce to one występują najczęściej. Możliwe jest ustanowienie służebności gruntowej, która polegać będzie na korzystaniu z miejsc parkingowych, placów zabaw, śmietnika i terenów zielonych umiejscowionych na sąsiedniej nieruchomości itd.

W przypadku, gdy sąd lub strony w umowie nie ustanowiły zasad korzystania ze służebności, w grę wchodzą zasady ustalone w przepisach. Zgodnie z nimi zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Służebność przysługuje nie tylko właścicielowi nieruchomości władnącej, ale także jej posiadaczowi. Jeżeli zatem właściciel wynajął nieruchomość lub jej część, to ze służebności może korzystać także najemca.

Koszty utrzymania

Obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej (art. 289 kodeksu cywilnego).

W przedmiotowej sprawie, jeżeli służebność ustanowiono jako służebność nieodpłatną, nie można za nią żądać wynagrodzenia. Jednak w braku odmiennych postanowień w umowie ustanawiającej służebność koszty utrzymania (remonty, konserwacja) urządzeń, które są potrzebne...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy