Brak wyników

Finanse

19 kwietnia 2017

Sposób rozliczenia kosztów ciepła

0 502
Dwie wspólnoty są zasilane w ciepło z jednego węzła. Z uwagi na bardzo zbliżoną powierzchnię u dostawcy ciepła został ustalony podział 50/50 i w takich wartościach wspólnoty otrzymują faktury. Spór dotyczy sposobu rozliczania ciepła. Administrator zdecydował, że zgodnie z regulaminem obowiązującym w obu wspólnotach centralne ogrzewanie będzie rozliczane stawką za podgrzanie 1 m2. Regulaminy nie regulują sposobu rozliczania kosztu podgrzania wody – koszt ten został ustalony lata temu w kwocie za m3 i tak jest to utrzymane do dziś.

Rozliczanie wygląda tak, że od zbiorczego kosztu ciepła odlicza się koszt podgrzania wody (dla każdej wspólnoty odrębnie), a pozostała kwota dzielona jest na metry powierzchni grzewczej i ustala się koszt podgrzania 1 m2 tej powierzchni. Powstał spór w obu wspólnotach, ponieważ obiekty zasilane z tego samego źródła mają różne stawki za c.o. Czy administrator popełnił jakiś błąd – na przykład taki, że nie miał uregulowanego w regulaminie sposobu rozliczania podgrzania wody?

REKLAMA

 

Podstawowy błąd, jaki zrobił administrator, to fakt, że sam decydował o sposobie rozliczania. Rozliczanie powinno być dokonane ściśle zgodnie z postanowieniami regulaminu uchwalonego przez wspólnotę mieszkaniową. Administrator nie ma żadnych uprawnień do samodzielnego określania czy korygowania sposobu rozliczenia. Rola administratora sprowadza się wyłącznie do obliczeń matematycznych w celu podziału kosztów zgodnie z uchwalonymi postanowieniami regulaminu. Jeżeli regulamin jakichś elementów nie przewidywał, był źle uchwalony itp., należało wystąpić do wspólnoty mieszkaniowej o stosowną zmianę, a nie samodzielnie określać sposób rozliczenia.

 

Zgodnie z art. 45a ust. 6 Prawa energetycznego, w przypadku gdy wyłącznym odbiorcą ciepła dostarczanego do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu ciepła. Co istotne, z brzmienia art. 45a ust. 4 Prawa energetycznego wynika, że wysokość opłat na pokrycie wspomnianych kosztów powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłą...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy