Brak wyników

Finanse

20 kwietnia 2017

Sprostowanie udzialów

0 2482
Gmina przez wiele lat sprzedawała w budynku lokale mieszkalne i użytkowe, wpisując w akty notarialne powierzchnię i udziały. W 2013 r. sprzedała kolejny lokal mieszkalny. Został sporządzony akt notarialny, w którym były zapisy dotyczące powierzchni i udziału w nieruchomości wspólnej tego lokalu. Nowy właściciel stwierdził, że zmierzona przez niego powierzchnia lokalu jest mniejsza niż ta, która jest wpisana w akcie notarialnym. Wystąpił bezpośrednio do gminy o korektę. Gmina przyznała mu rację. Spisano więc nowy akt notarialny, w którym została wpisana nowa powierzchnia lokalu oraz nowy udział w nieruchomości wspólnej. Czy gmina mogła samodzielnie zmienić udział tego lokalu w nieruchomości wspólnej? Czy po sporządzeniu nowego aktu notarialnego z właściwymi powierzchniami i udziałami należy skorygować rozliczenia za wcześniejsze okresy?

 

REKLAMA

W myśl ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

 

Wysokość udziału w nieruchomości wspólnej

Określenie wysokości udziału związanego z danym lokalem w nieruchomości wspólnej następuje w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokalu i podlega wpisowi w księdze wieczystej.

Zauważmy, że jakiekolwiek samodzielne liczenie przez wspólnotę mieszkaniową udziałów, inne niż wynika z wpisów w księgach wieczystych, jest niedopuszczalne.

 

WAŻNE

Dla każdego zarządu i zarządcy jedynym miarodajnym źródłem informacji w tym zakresie są wpisy w księgach wieczystych. Zarząd nie ma prawa do samodzielnego korygowania wysokości tych udziałów.

Nawet w przypadku błędnego wyliczenia udziałów przy ustanawianiu odrębnej własności lokali zarząd jest związany wielkością udziałów zapisaną w księgach wieczystych, nie ma prawa samowolnie wyliczać wysokości udziałów poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej i na tej podstawie na przykład naliczać zaliczki.

 

 

Zmiana wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej

Zarząd w przypadku odkrycia błędnego sposobu naliczenia udziałów, to znaczy takiego, który nie odpowiada podanej powyżej definicji, jest zobowiązany wszcząć we wspólnocie mieszkaniowej procedurę zmiany wysokości udziałów - zaproponować podjęcie stosownej uchwały. Do czasu zakończenia tej procedury jest nadal zobowiązany naliczać zaliczki według dotychczasowej wysokości udziałów.

A zatem w tym celu wspólnota mieszkaniowa musi podjąć uchwałę. Właściwie przygotowana uchwała w tym przypadku powinna zawierać przede wszystkim zgodę na zmianę wysokości udziałów wszystkich lokali w nieruchomości wspólnej w wyniku dokonania inwentaryzacji budynku. Uchwała powinna upoważnić też zarząd do dokonania wszystkich formalności, w tym złożenia oświadczenia o zmianie wysokości udziałów w formie aktu notarialnego.

 

 

 

UWAGA

Ponieważ czynności te wymagają formy aktu notarialnego, uchwała właścicieli lokali musi być podjęta w obecności notariusza.

 

W celu wykonania uchwały zarząd zleci sporządzenie inwentaryzacji budynku l...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy