Brak wyników

Administrowanie

18 kwietnia 2017

Termin powiadomienia właścicieli lokali

0 433
Jak unormowana jest kwestia terminu powiadamiania właścicieli lokali o podjętej w trybie zbierania głosów uchwale wspólnoty mieszkaniowej? Czy mają tutaj zastosowanie terminy z KPA?

W dużej wspólnocie mieszkaniowej zarządzanej na podstawie ustawy o własności lokali decyzje w sprawach przekraczających zwykły zarząd wymagają podjęcia przez właścicieli lokali uchwał w danej sprawie. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Uchwała może być też wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania, na przykład, gdy na zebraniu wspólnoty nie było wystarczającej liczby właścicieli lokali.

REKLAMA

Indywidualne zbieranie głosów

Zasady podejmowania uchwał w drodze indywidualnego zbierania głosów wspólnota może doprecyzować w regulaminie (uchwała) i wówczas zarząd wspólnoty będzie zobligowany tymi postanowieniami. W przypadku braku takich postanowień wprawdzie ustawa o własności lokali nie określa terminu, w jakim zarząd ma zbierać głosy w drodze indywidualnego ich zbierania, ale nie może tego robić w nieskończoność. Przepis posługuje się bowiem sformułowaniem „zbierania głosów”, a więc wymaga pewnej aktywności zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Nie możesz uznać za właściwe przyjęcie przez zarząd wspólnoty biernej postawy polegającej na „położeniu uchwały na stole” i czekaniu do skutku, aż wszyscy właściciele lokali wypowiedzą się w sprawie. Sam sposób zbierania głosów przez zarząd wspólnoty nie został w przepisach określony, stąd możesz uznać, że jest to każda nienaruszająca prawa forma działania zmierzająca do umożliwienia właścicielom lokali oddania głosu. Z reguły podjęcie uchwały w drodze indywidualnego zbierania głosów polega na tym, że zarząd wspólnoty mieszkaniowej przygotowuje treść uchwały wraz z listą do głosowania, a następnie członkowie zarządu chodzą od drzwi do drzwi, tłumaczą właścicielom lokali treść uchwały i okoliczności sprawy oraz zbierają głosy pod uchwałą.

Zarząd wspólnoty nie ma jednak obowiązku uzyskać decyzji (głosu) każdego właściciela lokalu i może zakończyć glosowanie w drodze indywidualnego zbierania głosów, gdy uzyska pod uchwałą podpisy wystarczającej większości właścicieli lokali, lub gdy z arytmetyki wynika, że nawet, gdyby pozostali właściciele lokali głosowali za, i tak uchwała nie zostałaby podjęta.

 

Zauważ, że w drodze indywidualnego zbierania głosów podejmuje się uchwały zwłaszcza w sprawach, gdzie konieczna jest szybka decyzja właścicieli lokali i nie ma czasu na zwoływanie zebrania. Tą drogą uchwała może być bowiem podjęta nawet w tym samym dniu, w którym zaistniała konieczność podjęcia uchwały w danej sprawie. Nie oznacza to, że stosowanie tego trybu musi być czymś uzasadnione.

Zawiadomienie właściciela lokalu

Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono jest zobowiązany zwoływać zebranie ogółu właścicieli. Zgodnie z art. 32 ustawy o własności lokali o zebraniu właścicieli zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.

W...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy