Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Uchwała sprzeczna z prawem

0 420
W 2015 r. firma X była zarządcą w wspólnocie. Wspólnota została przejęta od dewelopera i podjęła na pierwszym zebraniu, na którym deweloper miał 97% udziałów, uchwałę, że deweloper będzie płacił mniejszą zaliczkę i wyznaczono sumę. Uchwała została przyjęta większością głosów i nie została zaskarżona do tej pory (około 2 lat). W związku z tym zarządca zwołał zebranie i poinformował właścicieli o tej uchwale, sugerując, że mogą ją zaskarżyć do sądu. Niestety, nikt tego nie zrobił. W 2016 r. zarządca zrezygnował z prowadzenia tej wspólnoty.

Nowy zarządca zwrócił się z pismem o uzupełnienie przez dewelopera niedopłaty w związku z pobieraniem przez zarządcę w 2015 r. niższych zaliczek na utrzymanie lokali będących własnością dewelopera na podstawie uchwały nr 9 z dnia 4 lutego 2015 r. Następnie nowy zarządca zasugerował, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa i zażądał zwrotu pieniędzy. Co w takim wypadku powinnam zrobić jako były zarządca tej wspólnoty? Uchwała została podjęta na zebraniu, nie była zaskarżona przez właścicieli. Jak to wygląda prawnie?

REKLAMA

 

Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną. Właściciele lokali pokrywają te koszty w ułamkowych częściach, odpowiednio do wielkości swoich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Zaliczki na poczet kosztów płaci się do 10 dnia każdego miesiąca i to właściciele lokali w drodze uchwały ustalają zaliczki na pokrycie tych kosztów. Zarząd czy zarządca przedstawia właścicielom tylko kalkulację kosztów i proponowane zaliczki. Nie ma żadnych możliwości narzucenia wspólnocie wysokości zaliczek. Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali miernikiem partycypacji właściciela lokalu w kosztach zarządu nieruchomością wspólną jest jego udział w nieruchomości wspólnej określony ułamkiem wpisanym w księdze wieczystej. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie (zróżnicować) obciążenia z tego tytułu tylko dla właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 czerwca 1997 roku sygn. akt II CKN 226/97. Jak wynika z art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali, właściciele lokali mogą ustalić w uchwale zwiększenie obciążenia z tytułu kosztów zarządu dla właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Funkcjonowanie i eksploatacja lokali użytkowych we wspólnocie mieszkaniowej wiąże się z reguły ze zwiększonymi wydatkami na utrzymanie nieruchomości wspólnej w porównaniu z lokalami mieszkalnymi. Z tego względu właśnie ustawa o własności lokali dopuszcza zwiększenie obciążeń właścicieli lokali użytkowych. Jednak wspólnota mieszkaniowa nie może zwiększać tego obciążenia w sposób automatyczny, bez żadnego uzasadnienia praktycznego. Ustawa bowiem...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy