Brak wyników

Finanse

18 kwietnia 2017

Uchwalanie zaliczek

0 506
Wspólnota mieszkaniowa na zebraniu dnia 26 lutego podjęła uchwałę o ustaleniu zaliczek na koszty zarządu oraz koszty utrzymania lokali indywidualnych w 2014 r., która wprowadza m.in. podwyżkę zaliczki na eksploatację. Moje wątpliwości budzą 2 ostanie paragrafy tejże uchwały: § 2 Uchwała obowiązuje od dnia 01 stycznia 2014 r. § 3 Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia. Proszę o opinię, czy uchwała była poprawna pod względem formalnoprawnym, a jeżeli tak, to od kiedy powinny obowiązywać zmiany wysokości zaliczek?

Problemy natury prawnej

REKLAMA

Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie prawne i nie powinno się w ten sposób uchwalać zaliczek (określając je wstecz), ale, po pierwsze, linia przyjętego orzecznictwa sądowego w przypadku wspólnot mieszkaniowych bardzo liberalnie podchodzi do braku spełnienia wymogów formalnych, a po drugie, taki błąd w praktyce wspólnot mieszkaniowych jest dość powszechnie popełniany. Takie rozwiązanie może więc powodować konsekwencje prawne w zasadzie tylko wtedy, gdy wspólnota będzie chciała dochodzić od dłużnika zapłaty odsetek od wcześniejszej daty niż 26 lutego. Natomiast przy rocznym uchwalaniu zaliczek takie rozwiązanie powoduje problemy praktyczne.

Proszę zadać sobie pytanie, na jakiej podstawie członkowie mają wnosić zaliczki w styczniu i lutym oraz jak ma wyglądać wykonanie takiej uchwały w odniesieniu do zaliczek za styczeń i luty. Zgodnie z taką konstrukcją uchwał właściciele w zasadzie nie powinni płacić w tych dwóch miesiącach zaliczek, bo b...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy