Brak wyników

Finanse

18 kwietnia 2017

Udokumentowanie podjęcia uchwały

0 455
Mam wątpliwości odnośnie sposobu sporządzania listy do głosowania. Czy listę do głosowania sporządzać wg właścicieli, tj. nazwa właściciela i jego udział procentowy, czy wg lokali, tj. numer lokalu, właściciel i jego udział procentowy.

. My w naszej firmie stosujemy wariant wg właścicieli, według którego Gmina dysponując jeszcze wieloma lokalami we wspólnocie, występuje tylko raz z sumą udziałów % poszczególnych niewykupionych lokali. Proszę o odpowiedź czy nasze działanie jest właściwe i nie narusza ustawy o własności lokali.

REKLAMA

 

Każdy z przyjętych sposobów sporządzania listy do głosowania nie będzie sprzeczny z ustawą o własności lokali, ponieważ ustawa o własności lokali milczy na ten temat, dając swobodę wspólnotom mieszkaniowym w tym zakresie. Przyjęty przez wspólnotę mieszkaniową sposób sporządzania listy do głosowania może natomiast spotkać się z zarzutem w sądzie przy zaskarżeniu uchwały przez właściciela, że uniemożliwia właściwe głosowanie właścicielom czy wprowadza właścicieli w błąd, co może prowadzić do uchylenia uchwały przez sąd.

Uchwała właścicieli lokali w najprostszej postaci może być kartką papieru z treścią uchwały, gdzie poniżej tekstu znajdują się tylko podpisy właścicieli lokali, którzy poparli uchwałę bez żadnych innych danych odnośnie udziałów czy numerów lokali. Po prostu właściciele podpisali dokument, a zarząd wspólnoty mieszkaniowej zliczył podpisy przyporządkował do nich udziały i umieścił niżej swój podpisany komentarz ile udziałów głosowało za uchwałą i czy w związku z tym uchwała właścicieli lokali została podjęta.

Jeżeli posługuje się Pan listą do głosowania, co jest zasadne, bo łatwiej wtedy prowadzić głosowanie, zwłaszcza na zebraniu, to musi się Pan stosować tylko do zasad logiki i doświadczenia przy sporządzaniu takich dokumentów bo żaden przepis nie nakaże Panu, jak lista ma wyglądać. Zasady logiki i doświadczenia podpowiadają, że głosuje właściciel lokalu swoim udziałem, a nie Pan Kowalski, a zatem głos oddaje się „z lokalu i związanym z nim ułamkiem”, bo może istnieć sytuacja, w której mimo że dwa lokale mają tego samego właściciela, to m...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy