Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Udostępnienie dokumentacji

0 1405
Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej powinien udostępniać zarządowi lub właścicielom, w formie kserokopii, dokumenty dotyczące wspólnoty mieszkaniowej, tj. umowy zawarte z dostawcami, faktury obciążające wspólnotę mieszkaniową oraz inne dokumenty, czy jedynie udostępniać do wglądu w siedzibie zarządcy?

Udostępnienie dokumentacji zarządowi

REKLAMA

W kwestii udostępnienia dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej zarządowi proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: kto jest właścicielem dokumentacji? Chyba zdaje sobie pan sprawę, że cała dokumentacja wspólnoty mieszkaniowej, jaka znajduje się w pana posiadaniu, jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, a pan ją tylko przechowuje. Jednak to zarząd jako organ wspólnoty mieszkaniowej powierza panu jej przechowywanie, aby mógł pan prowadzić obsługę nieruchomości. Zarządca, wykonując czynności z zakresu zarządzania, powiększa dokumentację wspólnoty o kolejne dokumenty, ale nie zmienia to faktu, że robi to w imieniu i na rzecz wspólnoty, a każdy dokument jest częścią dokumentacji wspólnoty i jej własnością. W przypadku rozwiązania umowy zarządca ma obowiązek protokolarnie przekazać wszystkie dokumenty należące do wspólnoty. W praktyce dokumentacja znajduje się w posiadaniu zarządcy tylko dlatego, że wspólnoty mieszkaniowe nie dysponują pomieszczeniami do jej przechowywania. W innym wypadku dokumentacja przechowywana byłaby w biurze zarządu wspólnoty, a zarząd udostępniałby zarządcy dokumenty w ramach potrzeb. Zatem nie ma pan prawa rościć sobie żadnych praw do dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej, a zarząd ma prawo w imieniu wspólnoty żądać nie tylko udostępnienia każdego dokumentu w każdym czasie, ale także w każdym czasie wydania całej dokumentacji. Zarząd ma też prawo w imieniu wspólnoty mieszkaniowej żądać wszelkich wyjaśnień ze sprawowania przez zarządcę zarządu. To zarząd jest organem wspólnoty i reprezentuje wspólnotę, a zarządca działa na jego zlecenie i pod jego nadzorem. Brak wydania dokumentacji zarządowi może też w skrajnych przypadkach zostać zakwalifikowany jako przestępstwo. Zgodnie bowiem z art. 276 Kodeksu karnego kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Udostępnienie dokumentacji właścicielom

Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o własności lokali właścicielom lokali służy prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Bezsprzecznie w prawie kontroli działalności zarządu zawiera się prawo wglądu do wszelkich dokumentów wspólnoty mieszkaniowej, gdyż w innym wypadku sprawowanie kontroli nie byłoby możliwe. Właściciel oprócz faktycznego wglądu w dokumenty może też żądać kopii dokumentów. Jest to zupełnie zrozumiałe, gdyż trudno sobie wyobrazić, aby właściciel zapamiętał szczegółowo wszystkie interesujące go informacje zawarte w dokumentach. Trudno też żądać od...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy