Brak wyników

Orzeczenia Sądów Okręgowych

13 kwietnia 2017

Umorzenie odsetek od zaległości

0 499
Uchwała w sprawie umorzenia odsetek od zaległości w stosunku do właściciela, który zwrócił wspólnocie całą zaległość nie narusza interesów poszczególnych właścicieli lokali, gdyż odsetki pełnią tylko funkcję mobilizującą dłużnika i stanowią rekompensatę za nieterminowe spełnienie świadczenia, a odstąpienie od dochodzenia odsetek nie powoduje żadnych finansowo negatywnych skutków dla wierzyciela, premiując jedynie dłużnika – wynika z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Gmina jako właściciel lokali wniosła o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie odstąpienia od egzekwowania odsetek od należności dłużnika. W uzasadnieniu pozwu strona powodowa zarzuciła naruszenie jej interesów poprzez pozbawienie jej możliwości zwrotu zasądzonych należności. W odpowiedzi na pozew wspólnota mieszkaniowa wniosła o oddalenie powództwa. Uzasadniając swe stanowisko wskazała, iż w ramach podjętej uchwały zdecydowano jedynie o odstąpieniu od egzekwowania odsetek ustawowych. Zaległości w uiszczaniu opłat spowodowane były bardzo trudną sytuacją materialną dłużnika, który, posiadając kłopoty z zatrudnieniem, miał na utrzymaniu żonę i dwoje małoletnich dzieci. Uzyskany przez dłużnika kredyt bankowy pozwolił mu na jednorazową spłatę należności wobec wspólnoty. Biorąc zatem pod uwagę uregulowanie całości zaległości podstawowej, części odsetek oraz kosztów postępowania, mając na uwadze zasady współżycia społecznego, w tym sąsiedzkiego, członkowie wspólnoty przychylili się do prośby i odstąpili od dochodzenia zasądzonych odsetek. Sąd uznał, że powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie.

REKLAMA

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo, jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Gmina jako właściciel lokalu zaskarżyła uchwałę, powołując się na trzy spośród wyżej wymienionych przesłanek zaskarżenia uchwały. W pierwszej kolejności powódka wskazała, iż uchwała narusza jej interesy, albowiem pozbawia ją możliwości zwrotu zasądzonych należności, a nadto narusza jej interesy w zakresie dyscypliny budżetowej wynikającej z ustawy o finansach publi...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy