Brak wyników

Prawo

21 września 2017

Umowa najmu okazjonalnego

0 1184
Jestem sądowym zarządcą lokalu mieszkalnego. Moje pytanie dotyczy umowy najmu okazjonalnego. Czy w takiej umowie może znaleźć się zapis o wyrażeniu zgody na podnajem (też okazjonalny)?

Najem okazjonalny

REKLAMA

W polskim systemie prawnym umowa najmu dotycząca lokalu mieszkalnego jest jedną z najbardziej sformalizowanych umów, a strony mają bardzo ograniczone możliwości w kształtowaniu jej treści. Ponadto właścicielowi po rozwiązaniu najmu bardzo trudno jest pozbyć się lokatora. W związku z tym, aby te regulacje uelastycznić, umożliwić stronom kształtowanie swoich praw i obowiązków oraz umożliwić łatwiejsze usunięcie lokatora po rozwiązaniu umowy, wprowadzono szczególny typ najmu, a mianowicie najem okazjonalny. Umowa najmu okazjonalnego jest umową zawieraną w formie pisemnej na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Strony w umowie określają nie tylko wysokość czynszu, ale też – odmiennie niż w przypadku zwykłej umowy – zasady podnoszenia czynszu. Strony mogą też uzależnić zawarcie umowy od wpłacenia przez najemcę kaucji. Kaucja jest zabezpieczeniem pokrycia należności z tytułu najmu i nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela. Aby doszło do zawarcia umowy najmu okazjonalnego, właściciel ma obowiązek zgłosić zawarcie umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu, a na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia. Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu, wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji, oraz oświadczenie właściciela lokalu, do którego najemca ma się wyprowadzić, lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w jego lokalu. W razie utraty możliwości zamieszkania we wskazanym lokalu najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od daty powzięcia o tym wiadomości wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać.

W zamian przede wszystkim zyskujemy możliwość szybkiego – w porównaniu ze zwykłą umową najmu – usunięcia lokatora. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Żądanie opróżnienia lokalu zawiera oznaczenie właściciela oraz najemcy, wskazanie umowy i przyczynę ustania stosunku, a także termin (nie krótszy niż 7 dni od daty doręczenia żądania najemcy), w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal....

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy