Brak wyników

Finanse

20 kwietnia 2017

Ustawa o własności lokali

0 491
Mam pytanie odnośnie do noweli ustawy o własności lokali z dnia 12 czerwca 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1168). Czy przepis ust. 3a w art. 3 (po nowelizacji) dotyczy wyłącznie sposobu liczenia głosów nad uchwałami podejmowanymi przez wspólnotę mieszkaniową (z wyjątkiem głosowania 1 właściciel = 1 głos, gdyż tę kwestię rozstrzyga znowelizowany art. 23 ust. 2b ustawy), czy też przepis ten (art. 3 ust. 3a) należy interpretować szeroko ze względu na użyty tam zwrot „Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się…”?

Czy zatem należy w świetle tej nowelizacji rozumieć, że ustawa obecnie zrównuje prawa i obowiązki współwłaścicieli lokali z prawami i obowiązkami właścicieli lokali we wszystkich możliwych aspektach związanych z członkostwem we wspólnocie mieszkaniowej? Czy współwłaściciel powinien być obciążany zaliczkami na utrzymanie części wspólnej w myśl art. 3 ust. 3a, a także czy powinien być w ten sposób rozliczany z kosztów utrzymania części wspólnych oraz czy współwłaściciel (każdy) powinien być zawiadamiany o zebraniu, informowany o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów i czy każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo zaskarżania uchwał wspólnot? Czy przepis art. 3 ust. 3a odnosi się również do ponoszenia przez współwłaścicieli kosztów utrzymania ich lokalu, a jeśli nie, to wg jakiej reguły współwłaściciele powinni partycypować w tych kosztach?

REKLAMA

 

Problemem na gruncie podejmowania decyzji we wspólnotach mieszkaniowych okazały się lokale garażowe będące współwłasnością kilkudziesięciu. a nieraz i więcej osób. Z takim garażem, podobnie jak z innymi lokalami we wspólnocie mieszkaniowej związany jest udział w nieruchomości wspólnej, który jest dość duży z uwagi na powierzchnię garażu. Współwłaściciele takiego garażu w każdej sprawie przekraczającej zwykły zarząd zgodnie z Kodeksem cywilnym musieli działać jednomyślnie, co w większości przypadków nie było możliwe. W związku z tym wspólnoty mieszkaniowe miały problemy z uzyskaniem większości głosów pod uchwałami. Brak możliwości oddania głosu z garażu przy sprzeciwie nawet niewielkiej grupy właścicieli niejednokrotnie doprowadzał do braku możliwości podjęcia nawet bardzo istotnych decyzji we wspólnocie mieszkaniowej. W związku z tym środowiska zarządców nieruchomości od lat postulowały o wprowadzenie przepisów, które zmieniłyby tę sytuację.

 

Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2015 r., poz. 1168), która weszła w życie w dniu 29 sierpnia 2015 r., początkowo miała polegać jedynie na podziale głosu z garażu między jego współwłaścicieli, tak aby każdy z nich mógł głosować samodzielnie. W ustawie wprowadzono zapis, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamk...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy