Brak wyników

Finanse

20 kwietnia 2017

Utrzymanie nieruchomości spółdzielni

0 438
Spotkałem się ze stanowiskiem, że nawet po odłączeniu się od spółdzielni wspólnota będzie musiała partycypować w utrzymaniu części wspólnych należących do spółdzielni. Mam wątpliwość, czy chodzi o tę samą nieruchomość wspólną, np. drogę lub fragment gruntu wykorzystywany przez wspólnotę i spółdzielnię. Moje pytanie jest następujące: jeśli tak jest (wspólnota partycypuje w działaniu spółdzielni), to w jakich przypadkach?

W moim przypadku odłączana nieruchomość jest wydzielona i pozostanie tylko jedno mieszkanie spółdzielcze. Jeśli dobrze rozumuję, to wspólnota będzie wystawiała spółdzielni noty księgowe z kosztami utrzymania tego lokalu, natomiast nie będzie musiała partycypować w utrzymaniu pozostałych nieruchomości spółdzielni. Proszę o potwierdzenie mojego toku rozumowania.

REKLAMA

 

Mieniem spółdzielni są nieruchomości służące prowadzeniu przez spółdzielnię działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej, społecznej, oświatowo-kulturalnej, administracyjnej i innej, zabudowane budynkami i innymi urządzeniami, nieruchomości zabudowane urządzeniami infrastruktury technicznej, w tym urządzeniami i sieciami technicznego uzbrojenia terenu związanymi z funkcjonowaniem budynków lub osiedli oraz nieruchomości niezabudowane. Jak wynika z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych koszty utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni obciążają członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali i członków spółdzielni będących właścicielami lokali. Koszty utrzymania wszystkich nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni nie obciążają tylko właścicieli lokali niebędący członkami spółdzielni. Dopiero w chwili, gdy w danej spółdzielni następuje wyodrębnienie własności lokali, spółdzielnie mieszkaniowe muszą określić, które nieruchomości stanowiące mienie spółdzielni są nieruchomościami przeznaczonymi do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub na osiedlu. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani bowiem uczestniczyć tylko w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub na osiedlu, ale już nie w utrzymaniu innych nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Często spółdzielnie określają te tereny przyległe dość szeroko, więc są to nie tylko place zabaw, parkingi położone w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości wspólnej, ale wszystkie tereny wspólne na danym osiedlu.

 

Z chwilą wyodrębnienia się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni wydawałoby się, że właściciele lokali nie mają już żadnych zobowiązań wobec spółdzielni, ale nic bardziej mylnego. Przede wszystkim wydzielona wspólnota mieszkaniowa ma swoje ograniczenia wynikające z wielkości, ukształtowania i wyposażenia w elementy infrastruktury działki z budynkiem. Tam, gdzie kończy się ta działka z budynkiem, wygasa też prawo tych właścicieli do korzystania z nieruchomości. Tymczasem osiedla spółdzielcze budowane były nie jako niezależne budynki z własną infrastrukturą, tylko jako kompleks, który w odpowiednią infrastrukturę wyposażony jest tylko w ramach całego osiedla. Zatem właściciele lokali w takiej wspólnocie mieszkaniowej nierzadko, aby dojechać do drogi publicznej, muszą przejeżdżać przez prywatne drogi spółdzielni i parkować nie przed blokiem na własnym gruncie, tylko w sąsiedztwie, na parkingu spółdzielni, bo na gruncie wspólnoty mieszkaniowej nie ma parkingu. Place zabaw, tereny zielone, z których korzystają mieszkańcy, są także położone na terenach spółdzielni mieszkaniowej i przez nią utrzymywane. Grunt spółdzielni nie jest gruntem publicznym, tylko prywatnym, i korzystać z niego mają prawo tylko spółdzielcy i osoby, które mają na to zgodę spółdzielni. W konsekwencji wspólnota mieszkaniowa, zwłaszcza ta, która nie posiada własnej infrastruktury i dostępu do drogi publicznej, tylko po wyodrębnieniu korzysta z uprzejmości spółdzielni mieszkaniowej, musi porozumieć się ze spółdzielnią co do zasad korzystania, a w konsekwencji co do partycypowania w kosztach, oczywiście o ile spółdzielnia z takim żądaniem ...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy