Brak wyników

Prawo

18 listopada 2020

VAT – jaki stosować przy usługach? – otwarty dostęp

0 430

Pytanie: Jaki VAT stosować przy usługach: dyspozycyjność całodobowa wod-kan. i gazowa? Jedni wykonawcy stosują VAT 8% inni 23%. Dla Wspólnoty, która nie jest VATowcem jest to wyższy koszt usługi.

Obniżoną stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego. Jednak nie dotyczy ona prac związanych bezpośrednio z budynkiem ale realizowanych poza bryłą budynku. Zdaniem organów podatkowych możliwość zastosowania preferencyjnej stawki VAT nie obejmuje robót zewnętrznych w stosunku do obiektów budowlanych, czyli związanych z infrastrukturą towarzyszącą temuż budownictwu. W efekcie prace takie powinny być opodatkowane stawką podstawowa w wysokości 23% a nie stawką preferencyjną  8% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie dla robót budowlanych wykonywanych w bryle budynku, o ile mieszczą się w czynnościach, dla których ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę. Natomiast dla usług wykonywanych poza bryłą budynku zastosowanie ma podstawowa stawka podatku w wysokości 23%.  W związku z powyższym  można spotkać się z opodatkowaniem tej samej usługi różnymi stawkami podatku VAT.

REKLAMA

Pamiętaj, że jeżeli jakaś sprawa podatkowa budzi wątpliwości to w prawie podatkowym wątpliwości rozwiać można tylko w jeden sposób, tj. w drodze zwrócenia się o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego w danej sprawie. Indywidualna interpretacja podatkowa to oficjalna interpretacja konkretnego problemu prawa podatkowego, którą wydaje  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spełnia ona bardzo ważną funkcję a mianowicie przede wszystkim gwarantują wnioskodawcy, że zastosowanie się do jej treści nie będzie powodowało negatywnych skutków. Zatem jeżeli w danej sprawie podatkowej występują wątpliwości interpretacyjne i nawet jeżeli właściwy urząd skarbowy ma inne zdanie jeżeli uzyskamy indywidualną interpretację prawa podatkowego i dostosujemy się do niej urząd skarbowy nie będzie mógł inaczej interpretować naszej sytuacji. Interpretacja podatkowa jest zatem jednym z nielicznych mechanizmów, która chroni podatnika przed zakusami skarbówki związanymi z różnymi interpretacjami. Funkcja gwarancyjna jest jednak ograniczona tylko do podmiotu, który wnioskował o wydanie interpretacji. Zatem skarbówka jeżeli znajdziemy w Internecie indywidualną interpretację prawa podatkowego w podobnej lub nawet identycznej do naszej sprawie nie musi się do niej dostosować. Ponadto polski system podatkowy, delikatnie mówiąc, nie należy do najprostszych więc indywidualne interpretacje podatkowe pełnią też funkcję informacyjną gdyż pomagają poruszać się w gąszczu często niejednoznacznych przepisów. Zatem interpretacje podatkowe pomagają podatnikom zorientować się, jaką konstrukcję podatkową zastosować w danej sytuacji, żeby postąpić zgodnie z prawem. We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej opisuje się stan faktyczny zadaje pytanie i prezentuje własne stanowisko w tej sprawie oparte o obowiązujące przepisy, czyli samemu sobie należy odpowiedzieć na zadane pytanie.

Ten ostatni element sprawia podatnikom najwięcej problemów i niejednokrotnie powoduje konieczność przygotowania wniosku przez prawnika lub doradcę podatkowego. W indywidualnej interpretacji prawa podatkowego organ podatkowy stwierdza więc, czy stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe, czy też nie i uzasadnia swoje stanowisko. Wniosek o wydanie interpretacji wypełniamy na formularzu ORD-IN. Za uzyskanie interpretacji zapłacimy 40 zł od każdego stanu faktycznego. Na wydanie interpretacji urząd ma 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Zapobiegnij błędom korektach sprzedaży: rozliczaniu skonta, opustów, obniżek cen, rabatów, zwrotów zaliczek i towarów. Sprawdź, jak uniknąć uchybień w nowej ewidencji VAT i weryfikować rozliczenia podatku VAT naliczonego, by nie stracić prawa do odliczenia VAT i nie narazić się na konsekwencje karnoskarbowe -->

Przypisy