Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Współwłasność lokalu

0 471
Właściciele nabyli lokal niemieszkalny wraz ze związanymi z tym lokalem udziałami we wspólnych częściach budynku i gruntu w udziałach wynoszących po 1/2 części. Jeden z współwłaścicieli nabył swoja część będąc stanu wolnego w związku z prowadzoną działalnością, drugi też nabył w związku z prowadzona działalnością będąc w związku małżeńskim za fundusze z majątku osobistego.

Jeden z nich wywiązuje się ze swoich zobowiązań w stosunku do Wspólnoty, natomiast drugi ich w ogóle nie realizuje. Lokal ten jest obciążany jednym dokumentem naliczeń. Czy w taki przypadku właściciel wywiązujący się ze swoich zobowiązań sumiennie będzie pociągnięty do odpowiedzialności za długi współwłaściciela który się z nich nie wywiązuje?
 

REKLAMA

 

Współwłasności lokalu

Zgodnie z art.195 kodeksu cywilnego "własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność)". W ramach współwłasności można wyodrębnić współwłasność w częściach ułamkowych i współwłasność łączną. Współwłasność w częściach ułamkowych jest samodzielnym stosunkiem prawnym. W przypadku współwłasności ułamkowej każdy ze współwłaścicieli dysponuje określonym wyrażonym ułamkiem udziałem i może nim rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Zatem udział taki może być zbyty i obciążony. W przypadku zbycia nabywca takiego udziału zajmuje miejsce dotychczasowego współwłaściciela. Natomiast współwłasność łączna jest szczególnym rodzajem współwłasności, powstaje tylko w przypadkach określonych przez prawo, ma zupełnie inne znaczenie i pełni rolę pomocniczą wobec innego stosunku prawnego. Istnieje w zasadzie tylko po to by ten stosunek mógł spełniać swoją rolę społeczną czy prawną. Współwłasnością łączną jest na przykład małżeńska wspólność majątkowa (współwłasność małżonków), która istnieje tylko po to aby regulować stosunki majątkowe między małżonkami. Powstaje z chwilą powstania małżeństwa o ile małżonkowie nie postanowią inaczej i określa wzajemne prawa małżonków do ich wspólnych rzeczy. Taką współwłasnością jest też wspólność majątku wspólników spółki cywilnej. We współwłasności łącznej w odróżnieniu od ułamkowej nie ma określonych udziałów, a każdy ze współwłaścicieli nie może zbyć ani obciążyć rzeczy bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o własności lokali (Dz.U. z 2015 roku, poz. 1168), która weszła w życie w dniu 29 sierpnia 2015 roku wprowadziła nowe zasady odnośnie współwłasności lokali. Nowy art.3 ust 3a ustawy o własności lokali wyraźnie odnosi się tylko do współwłasności ułamkowej. Zatem w przypadku współwłasności małżeńskiej nic się nie zmienia. Po nowelizacji na potrzeby stosowania ustawy o własności lokali przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach u...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy