Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Wygaśnięcie prawa spółdzielczego

0 430
Spółdzielnia mieszkaniowa – jako wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym – przejęła po bezskutecznej drugiej licytacji spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego dłużnika i uzyskała prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu tego prawa na rzecz spółdzielni. Dłużnik utracił zatem własnościowe prawo do lokalu, a w prowadzonej przez sąd księdze wieczystej zostały wykreślone wszystkie hipoteki.

Jednocześnie w związku z utratą w postępowaniu egzekucyjnym przez dłużnika prawa własnościowego, księga wieczysta prowadzona dla tego prawa została przez sąd zamknięta i przeniesiona do archiwum. Zgodnie z przepisami dla własnościowego prawa do lokalu nie ma obowiązku zakładania i prowadzenia księgi wieczystej. Aktualnie spółdzielnia zamierza sprzedać to własnościowe prawo w drodze przetargu. Czy spółdzielnia będzie musiała przed sprzedażą założyć nową księgę wieczystą dla posiadanego prawa, czy też może dokonać sprzedaży bez zakładania księgi?

REKLAMA

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Na treść spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu składa się prawo do korzystania z lokalu i prawo rozporządzania nim. Właścicielem lokalu cały czas pozostaje spółdzielnia. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ma charakter zbywalny, podlega dziedziczeniu i egzekucji. Do zbycia tego prawa konieczne jest dokonanie czynności w formie aktu notarialnego, a umowa obejmuje również wkład budowlany. Posiadaczem takiego prawa może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu istnieje możliwość założenia księgi wieczystej. Posiadacz prawa figurować tam będzie jedynie jako osoba uprawniona do lokalu, a nie jego właściciel, którym cały czas pozostawać będzie spółdzielnia mieszkaniowa. Poza tym wpis w księdze wieczystej wywoływać będzie wszelkie inne właściwe sobie konsekwencje, z domniemaniem zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym włącznie.

 

Konsekwencje nabycie prawa przez spółdzielnię

Nie ma żadnych przeszkód prawnych do tego, by spółdzielnia mieszkaniowa nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jednak nabycie pr...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy