Brak wyników

Administrowanie

18 kwietnia 2017

Wykonanie uchwały i jednomyślność

0 1000
Wspólnota mieszkaniowa podjęła większością głosów (78% „za”, 14% „przeciw”) uchwałę w związku z wnioskiem od najemcy jednego z lokali (niewykupionego) dotyczącym zgody na adaptację części strychu z przeznaczeniem na rozbudowę istniejącego lokalu.

O podjętej uchwale powiadomiono wszystkich właścicieli i nikt jej nie zaskarżył w terminie 6 tygodni od daty jej podjęcia. Dwóch właścicieli nie zgadza się na jej realizację, argumentując, że uchwała taka powinna być przyjęta jednomyślnie, poza tym wniosek powinien złożyć właściciel mieszkania, a nie najemca. Czy zatem na najem i adaptację części nieruchomości wspólnej potrzebna jest jednomyślność wszystkich właścicieli? Czy nie będąc właścicielem lokalu, można wykupić od wspólnoty część nieruchomości wspólnej?

REKLAMA

 

Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. A zatem członkiem zarządu nie może być osoba prawna, nawet jeżeli jest właścicielem jednego z lokali we wspólnocie mieszkaniowej.

Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

Zwróć zatem uwagę, że przepisy ustawy o własności lokali w klarowny sposób określają, kto reprezentuje wspólnotę mieszkaniową. Nie są to właściciele lokali, a zarząd wspólnoty. Właściciele lokali nie mają możliwości reprezentowania dużej wspólnoty mieszkaniowej, chyba, że w ramach zarządu lub udzielonego pełnomocnictwa.

Inaczej będzie jednak w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej, a więc takiej, w której liczba lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, nie jest większa niż siedem. Wówczas wspólnota taka zarządzana jest nie na podstawie ustawy o własności lokali, lecz na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. W małej wspólnocie mieszkaniowej nie ma zarządu i każdy z właścicieli może zarządzać nieruchomością wspólną.

 

Jednomyślność we wspólnocie mieszkaniowej

W przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej zarząd lub zarządca podejmuje samodzielnie czynności zwykłego zarządu. Robią więc wszystko, co wiąże się z załatwieniem bieżących spraw. Natomiast do czynności przekraczających zwykły zarząd konieczne jest podjęcie uchwały właścicieli lokali wyrażającej zgodę na dokonanie czynności i udzielającej zarządowi pełnomocnictwa do jej dokonania.

Zwróć uwagę, ze zgodnie z ustawą o własności uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba, że w umowie lub w uchwale postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

Natomiast w małej wspólnocie mieszkaniowej nie ma uchwał i całej procedury ich podejmowania i zaskarżania. Właściciele lokali odejmują decyzje w formie zgody na ich dokonanie.

Jak wynika z uregulowań kodeksu cywilnego, do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

WAŻ...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy