Brak wyników

Finanse

20 kwietnia 2017

Wykup pomieszczenia

0 379
Jeden z czterech właścicieli małej wspólnoty mieszkaniowej wystąpił do wspólnoty o wykup pomieszczenia, które jest pomieszczeniem wspólnym, przyległym do jego lokalu (ok. 8m2), a które właściciel ten adoptował i urządził kotłownię. Z powodu braku zgody na wykup współwłaściciel wystąpił o rozstrzygnięcie do Sądu. Nie sprecyzował jednak dokładnie żądania, gdyż Sąd wystąpił do niego o uzupełnienie braków formalnych we wniosku, prosząc o określenie, czy wnosi o uchylenie uchwały o wykup tego pomieszczenia czy też chce uzyskać zezwolenie na wykup tego pomieszczenia. Którego z wymienionych określeń użyć, aby można było wykupić ten lokal bez zgody reszty współwłaścicieli?

Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

REKLAMA

 

Mała wspólnota mieszkaniowa

Zwróć uwagę, że mała wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą tylko z nazwy, ponieważ nie ma żadnej formy organizacyjnej. W takiej wspólnocie nie ma uchwał i całej procedury ich podejmowania i zaskarżania. Nie ma też obowiązku zwoływania zebrań, nawet tych rocznych. Nie ma też zarządu. Każdy z właścicieli zarządza nieruchomością, a właściciele podejmują decyzje w formie zgody na ich dokonanie.

Jak wynika z uregulowań Kodeksu cywilnego, do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, liczona według wielkości udziałów. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez Sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Poza tym, jeżeli w małej wspólnocie nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu, albo jeżeli większość z nich narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do Sądu o wyznaczenie zarządcy przymusowego.

 

Pomieszczenie przynależne

Artykuł 2 ust. 4 ustawy o własności lokali stanowi, że do samodzielnego lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. W szczególności zaliczyć do nich możemy: piwnicę, strych, komórkę i garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi.

Określenie, które pomieszczenia są pomieszczeniami przynależnymi do danego lokalu, następuje w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokalu. Zauważ, że jeżeli w akcie notarialnym jakieś pomieszczenie nie zostało określone jako przynależne do danego lokalu, nie jest pomieszczeniem przynależnym, tylko częścią nieruchomości wspólnej.

Bez znaczenia będzie przy tym fakt, że właściciel lokalu dane pomieszczenie od lat zajmuje, gdyż nie to jest podstawą określenia pomieszczenia jako przynależnego, tylko nadanie mu takiej funkcji w akcie notarialnym podczas wyodrębnienia lokalu.

 

Zwróć ponadto uwagę, że w myśl ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powier...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy