Brak wyników

Prawo

27 listopada 2020

Wymiana wodomierzy w lokalu komunalnym – otwarty dostęp

0 3711
Pytanie: Po czyjej stronie leży wymiana oraz koszty związane z wymianą wodomierzy w lokalu komunalnym? Zarządcy czy najemcy?

Odpowiedź

REKLAMA

Zgodnie z §30 ust. 1 oraz §33 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 74, poz. 836 ze zm.) to na właścicielu lokalu – jako właścicielu urządzenia pomiarowego (wodomierza) zamontowanego w lokalu - ciążą obowiązki związane z zapewnieniem okresowej legalizacji tego urządzenia.

Jak wskazuje to bowiem §30 ust. 1 w/w rozporządzenia, w przypadku gdy instalacja ciepłej wody użytkowej została wyposażona w wodomierze służące do rozliczeń zużycia tej wody w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewniać okresową ich legalizację. Również w przypadku gdy instalacja wodociągowa została wyposażona w wodomierze do rozliczeń zużycia wody w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewniać okresową ich legalizację (§33 ust. 1 w/w rozporządzenia).

Stąd też, w orzecznictwie sądowo-administracyjnym wskazuje się przykładowo, iż zaniechania w zakresie legalizacji wodomierzy obciążają tylko właściciela lokalu i zarządca lub administrator danego budynku nie może sam dokonywać legalizacji (vide: wyrok WSA w Warszawie z dnia 28.04.2008 r., II SA/Wa 2167/07).

Uznać przy tym należy, iż wspólnota mieszkaniowa nie jest właścicielem indywidualnych urządzeń pomiarowych zamontowanych w lokalach właścicieli ją tworzących. Stąd też – o ile nie ustalono inaczej w uchwale właścicieli lokali - to nie wspólnota po...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy