Brak wyników

Prawo

2 sierpnia 2019

Zalanie sąsiada

0 825
Jako administrator małej wspólnoty mieszkaniowej mam problem z lokatorem, który zalewa najniższą kondygnację (garaż). Od jakiegoś czasu właściciel miejsca postojowego w garażu podziemnym zgłasza problem przecieku z rury kanalizacyjnej. Co jakiś czas na suficie oraz polbruku pojawia się woda. Po wizji w lokalach znajdujących się w danym pionie stwierdziliśmy, że przyczyną jest złe podłączenie do kanalizacji w mieszkaniu na najwyższej kondygnacji. Lokator po naszym powiadomieniu o tym fakcie zaprzecza, żeby cokolwiek źle było podłączone u niego w lokalu. W związku z zaistniałą sytuacją mam pytanie czy jako administrator mogę w jakiś sposób zmusić lokatora do usunięcia awarii? Czy właściciel miejsca postojowego powinien na drodze cywilnej ubiegać się o usunięcia przecieku przez lokatora, u którego przeciek występuje? Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Nie istnieje właściciel miejsca postojowego.

REKLAMA

Często w nowych budynkach kondygnacja podziemna zaprojektowana jest jako wielostanowiskowy garaż. Garaż ten to z reguły jedno duże pomieszczenie z wyrysowanymi na podłodze liniami wyznaczającymi poszczególne miejsca postojowe. Problem z miejscami postojowymi pojawia się w związku z tym, że określenie miejsca postojowego sprowadza się tylko do wyrysowania na podłodze linii. Nie może być więc ono samodzielnym lokalem. Nie spełnia też warunków do uznania go za pomieszczenie przynależne, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z dnia 14.12.2005 roku sygn.akt  SK 24/05. Prawo do miejsca postojowego zapewnia się z reguły w ten sposób, że w budynku wyodrębnia się lokal niemieszkalny (garaż). Lokal ten następnie sprzedaje się na współwłasność osobom, które mają z niego korzystać i ustala się sposób korzystania z tego lokalu. W postanowieniu z dnia 19.05.2004 roku sygn. akt I CK 696/03 Sąd Najwyższy wskazał, że właściwą formą dla miejsca postojowego jest forma odrębnego lokalu, dlatego ta forma stosowana jest w większości wspólnot. W ramach lokalu garażowego dokonuje się podziału quoad usum określając sposób korzystania ze wspólnej nieruchomości. W konsekwencji nie istnieje właściciel miejsca postojowego jak podajesz tylko w budynku istnieje wyodrębniony lokal garażowy, który jest współwłasnością określonych osób.                                       

Kto odpowiada za usunięcie awarii kanalizacji

Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Ta definicja ustawowa jest mało precyzyjna i rodzi problemy interpretacyjne zwłaszcza w przypadku urządzeń. Wspólnoty mieszkaniowe mają więc bardzo często problemy w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej itd.. w określeniu, która ich część jest częścią nieruchomości wspólnej, a która częścią konkretnego lokalu. Jest to przy tym dość ważne dla wspólnot mieszkaniowych rozgraniczenie bowiem, przeprowadzenie przeglądów, usuwanie awarii w nieruchomości wspólnej należy do wspólnoty mieszkaniowej, a koszty tych czynności ponoszą wszyscy właściciele lokali w wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej. Tymczasem przeprowadzenie przeglądów, usuwanie awarii odnośnie lokali należy do ich właścicieli i to oni ponoszą cale koszty tych czynności. JW praktyce wspólnot mieszkaniowych przyjmuje się, że w skład lokalu wchodzi instalacja elektryczna do indywidualnego licznika na wejś...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy