Brak wyników

Prawo

24 kwietnia 2017

Zarządzanie osiedlem domków

0 1565
Osiedle domów jednorodzinnych usytuowane jest na terenie osiedla zamkniętego (drogi, energia, zieleń, plac zabaw, śmietnik). Brakuje mu podmiotowości prawnej. Kto może w takim przypadku podpisać umowę z zarządcą? Czy zaliczki na utrzymanie części wspólnych są w tej sytuacji pobierane od właścicieli tak, jak we wspólnocie? Na jakie konto należy je wpłacać?

Aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak można zarządzać zamkniętym osiedlem domów jednorodzinnych, w pierwszej kolejności należy przeanalizować, czym jest pod względem prawnym osiedle domów jednorodzinnych. Osiedle domów jednorodzinnych to pojedyncze działki zabudowane budynkami w zabudowie wolnostojącej, szeregowej lub bliźniaczej, stanowiące wyłączną własność pojedynczych osób oraz niezabudowane działki będące drogami dojazdowymi i terenami zielonymi na osiedlu, będące współwłasnością właścicieli domów. W takim przypadku nabywca nabywa określoną działkę zabudowaną budynkiem oraz określony udział w innych nieruchomościach wspólnych. Należy zauważyć, że nie mamy tu do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową, bo podstawą do powstania wspólnoty jest wyodrębnienie lokali, a w takim osiedlu lokale nie występują. Do takich nieruchomości nie ma więc zastosowania ustawa o własności lokali.

REKLAMA

Skoro poszczególne nieruchomości zabudowane domami stanowią wyłączną własność pojedynczych właścicieli, to zarządza nimi i wszelkie decyzje co do nich podejmuje każdy z właścicieli. Wszystkie media dostarczane są do budynków na podstawie indywidualnych umów z dostawcami i są indywidualnie rozliczane między dostawcą a właścicielem budynku. Każdy właściciel ponosi też indywidualnie koszty napraw i remontów swojego budynku. Nie jest więc potrzebne ustanawianie zarządcy do zarządzania domami. Oprócz domów istnieją jednak nieruchomości wspólne będące współwłasnością i tutaj istnieje konieczność współdziałania właścicieli i wspólnego zarządzania. Jeżeli zarządca występuje w takim osiedlu, to do jego zadań należy zarządzanie niezabudowanymi nieruchomościami stanowiącymi współwłasność właścicieli domów (tereny zielone, drogi dojazdowe, place zabaw itd.).

 

Podejmowanie decyzji odnośnie terenów wspólnych

Warto zwrócić uwagę, że do niezabudowanych nieruchomości na zamkniętym osiedlu domów jednorodzinnych mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące współwłasności, gdyż nie jest to wspólnota mieszkaniowa.

 

WAŻNE

Do niezabudowanych nieruchomości na zamkniętym osiedlu domów jednorodzinnych mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące współwłasności.

 

Zgodnie z kodeksem cywilnym, współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z nieruchomością w stosunku do wielkości swoich udziałów w nieruchomości i to chyba jedyna taka sama zasada, jaka obowiązuje w ustawie o własności lokali. W przypadku nieruchomości stanowiącej współwłasność nie istnieje zarząd i co do zasady współwłaści...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy