Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Zmiana decyzji wspólnoty

0 410
W styczniu 2014 r. została podjęta uchwała o odłączeniu się wspólnoty od kotłowni będącej własnością spółdzielni (załącznik nr 1 – uchwała). Niektórzy właściciele poczynili kroki w celu założenia indywidualnego ogrzewania (opracowanie projektu, pozwolenia itp.). Jednak 28 maja 2014 r. została podjęta kolejna uchwała odnośnie do zmiany stanowiska wobec uchwały podjętej w styczniu (załącznik nr 2-2b – uchwała) i została ona uchylona.

Czy w takiej sytuacji uchwała, która została podjęta w styczniu i nie została zaskarżona w ustawowym terminie, powoduje, że jest ona ciągle obowiązującą, czy jednak zmiana stanowiska wyrażonego w uchwale w maju jest wiążąca? Właściciele, którzy podjęli wówczas kroki związane z założeniem indywidualnego ogrzewania, mają tutaj spore wątpliwości, gdyż uważają, że brak zaskarżenia powoduje, że mogą realizować jej wytyczne.

REKLAMA

 

 

Uchwała niezaskarżona obowiązuje

Jak wynika z przepisów i orzecznictwa sądowego, wspólnoty mieszkaniowe są związane uchwałą, która nie została skutecznie zaskarżona. Pojedynczy właściciel może zatem doprowadzić do uchylenia uchwały tylko w drodze jej zaskarżenia do sądu albo w trybie art. 25 ustawy o własności lokali, albo też w trybie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 25 ustawy o własności lokali każdy właściciel lokalu może zaskarżyć podjętą uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania lub w inny sposób narusza jego interesy. Jednak powództwo to może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej tylko w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Po tym terminie wzruszenie uchwały może okazać się niemożliwe, nawet jeżeli narusza ona prawo. Wprawdzie podstawą do stwierdzenia nieważności uchwały po upływie terminu do jej zaskarżenia może być art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (który stanowi, że powód może żądać ustalenia istnienia lub nieistnienia stos...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy