Brak wyników

Administrowanie

19 kwietnia 2017

Zmiana podjętej wcześniej uchwały

0 2669
Na wniosek jednego z właścicieli zostało zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej w celu podjęcia uchwały o wydaniu koncesji na sprzedaż alkoholu. Większość właścicieli była przeciwna. Niezadowolony właściciel lokalu złożył kolejny wniosek o zwołanie zebrania, aby uchylić uchwałę podjętą wcześniej. Czy członkowie wspólnoty mieszkaniowej mogą sami uchylić wcześniej podjętą uchwałę?

Warto zauważyć, że w dużej wspólnocie mieszkaniowej uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów. We wspólnocie mieszkaniowej ważne jest tylko, aby pod uchwałą podpisała się większość właścicieli liczona według wielkości udziałów.

REKLAMA

 

Sposób podejmowania decyzji

Należy zwrócić uwagę, że uchwała w sprawie koncesji nie została podjęta. Niemniej, co do zasady uchwała właścicieli lokali może być zmieniona. Nikt nie zabroni wspólnocie mieszkaniowej podjąć kolejnej uchwały w danej sprawie, zmieniającej poprzednio wyrażoną zgodę właścicieli lokali. Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie podejmują uchwałę np. o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie remontu, a następnie jeszcze przed rozpoczęciem prac w wyniku różnych sytuacji zmieniają lub modyfikują swoją decyzję. Podejmują też uchwałę o zmianie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną czy na fundusz remontowy. Niejednokrotnie też właściciele pod wpływem zarządu podejmują jakąś uchwałę, a następnie po przemyśleniach i rozmowach między sobą dochodzą do wniosku, że nie jest to korzystne dla nich rozwiązanie. W przypadku, gdy uchwała nie została wykonana, właściciele zawsze mogą zmienić zdanie i zmiana ta będzie skuteczna. Zmieniając jednak zdanie, właściciele lokali muszą liczyć się z tym, że jeżeli wywołali tą decyzją szkodę, mogą ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą.

 

Właściwa droga dla niezadowolonego właściciela

Właścicielowi lokalu, który nie zgadza się z podjętą przez wspólnotę mieszkaniową uchwałą przysługuje tylko jeden środek prawny, a jest nim możliwość zaskarżenia uchwały do sądu. Właściciel może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej n...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy