Porady prawne

W sąsiedniej wspólnocie, przy budynku, zamontowano duże urządzenia, prawdopodobnie klimatyzacyjne i wentylacyjne restauracji, które hałasują i przeszkadzają. Jest to szczególnie uciążliwe w godzinach wieczornych. W nieruchomości, przy której je zamontowano działają tylko sklepy i punkty gastronomiczne, jednak budynek jest połączony z naszą nieruchomością, w której znajdują się głównie lokale mieszkalne. Kilka metrów od nich znajdują się tarasy i balkony. Od momentu uruchomienia tych urządzeń administracja wspólnoty została wręcz zasypana skargami mieszkańców. Czy są jakieś przepisy regulujące tego typu sytuacje?.

Czytaj całość

Proszę o pomoc. Właściciel wspólnoty mieszkaniowej złożył wniosek do sądu o upadłość konsumencką. Sprawa zakończyła się pozytywnie dla właściciela. Syndyk nakazał właścicielowi opuścić mieszkanie, co ten uczynił. Do chwili sprzedaży mieszkania nie było wpływu zaliczek na część wspólną i powstał dług. Syndyk nie chce pokryć długu choć dysponował mieszkaniem. Moje pytanie, kto ma zapłacić zaległość?.

Czytaj całość

Dzień dobry, bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie związane z następującym zagadnieniem: we wspólnocie mieszkaniowej (WM) zainstalowany został monitoring wizyjny jeszcze przed wprowadzeniem RODO, a więc nie ma jeszcze regulaminu. Lokator żąda od wspólnoty udostępnienia nagrania ze zdarzenia z jego udziałem na terenie należącym do WM (upadek). Czy WM ma obowiązek udostępnić takie nagranie, czy nie musi tego robić?.

Czytaj całość

Kilka lat temu na wyodrębnionych działkach pod dwoma budynkami wielorodzinnymi dokonano przekształcenia prawa własności gruntu. Uczestniczyło w tym 50 właścicieli lokali wyodrębnionych i spółdzielnia w imieniu 30 właścicieli spółdzielczych – własnościowych. Wszyscy ponieśli wówczas koszty sporządzenia aktów notarialnych. Niestety, bez podziału pozostała trzecia działka, niezabudowana, okalająca dwa bloki (teren zielony), stanowiąca własność spółdzielni. W związku z postępującym procesem zmierzającym do likwidacji spółdzielni obecnie jest wola większości, by ją podzielić na wszystkich 80 właścicieli, w sposób zapewniający wspólne użytkowanie i utrzymanie tego terenu. Czy w wyniku takiej operacji konieczne będzie sporządzenie dodatkowych kilkudziesięciu aktów notarialnych i innych opłat z tym związanych? Czy jest bardziej ekonomiczny sposób na dokonanie takiej operacji?.

Czytaj całość

UZYSKAJ DOSTĘP DO:

  • 324 artykułów z poradami prawnymi, które pomogą rozwiązać problematyczne sprawy w zarządzanych przez Ciebie nieruchomościach,
  • 154 wzorcowych dokumentów do wykorzystania w każdej chwili i dostosowane do wszystkich typów obiektów,
  • 72 h tyle maksymalnie czasu będziesz czekał na odpowiedź na swoje pytania,
  • 640 minut filmu instruktażowego omawiającego postępowanie przy problemach technicznych,
  • 167 komentarzy do podzielonych tematycznie orzecznictw i wyroków,
Uzyskaj dostęp