Brak wyników

Inne

13 kwietnia 2017

Dochodzenie zaległych opłat

0 424
wyroku z dnia 29 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny uznał dopuszczalność licytacji lokalu ze względu na długotrwałe zaleganie przez jego właściciela z należnymi opłatami.

Skład orzekający zważył, co następuje, cyt.: „(…)W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, możliwość żądania przez wspólnotę mieszkaniową licytacyjnej sprzedaży lokalu ze względu na długotrwałe zaleganie przez jego właściciela z należnymi opłatami jest nie tylko przydatna, ale wręcz konieczna na pewnym etapie rozwoju stosunków we wspólnocie dla ochrony porządku publicznego oraz praw i wolności pozostałych właścicieli lokali. Świadczą o tym następujące okoliczności związane z powszechnym sposobem stosowania tego przepisu.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny dostrzega, że wspólnota mieszkaniowa ma możliwość dochodzenia zaległych opłat na zasadach ogólnych (tj. poprzez powództwo o zapłatę, a następnie egzekucję tego orzeczenia z majątku dłużnika) bądź w specjalnie dla wspólnoty przewidzianej procedurze postępowania upominawczego (Art. 15 ust. 2 u.w.l.). W rezultacie już w tych trybach może dojść do licytacyjnej sprzedaży lokalu właściciela za długi, jeżeli komornik przychyli się do wniosku wspólnoty w sprawie sposobu egzekucji z nieruchomości należącej do członka wspólnoty. Także, jeżeli egzekucja prowadzona...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy