Brak wyników

Orzeczenia Sądu Najwyższego

13 kwietnia 2017

Uprawienia do zmiany przeznaczonych środków pieniężnych

0 454
Najnowsze orzecznictwo w tej sprawie skłania się jednak do przyjęcia linii orzeczniczej prezentowanej przez Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2011 r., sygn. akt II CSK 358/10. Przykładem może być wyrok z dnia 16 kwietnia 2013 r. Sądu Apelacyjnego w Warszawie sygn. akt VI A Ca 1388/12.

W przedmiotowej sprawie Wspólnota Mieszkaniowa postanowiła, że nadwyżka zaliczki zostanie przeksięgowana na konto wyodrębnionego funduszu remontowego, zaś w ocenie powoda nadwyżka winna być rozliczona na rzecz właścicieli proporcjonalnie do udziału, który przypada każdemu z nich, gdyż Wspólnota Mieszkaniowa nie ma uprawienia do zmiany przeznaczenia środków pieniężnych przekazanych jej przez właścicieli. Sąd Okręgowy zauważył, że zaliczkę stanowiły tylko wpłaty na koszty zarządu nieruchomością wspólną i nie obejmowała ona wpłat na opłaty za media dostarczane do poszczególnych lokali.

REKLAMA

Oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa dysponowała środkami pieniężnymi pochodzącymi od właścicieli lokali - wpłaconymi na pokrycie kosztów utrzymania lokali własnych oraz wpłaconymi na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Środki przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania lokalu należącego do jednego z właścicieli pozostają składnikiem majątku danego właściciela lokalu, dlatego wspólnota nie może nimi rozporządzać. W przypadku jednak środków uiszczonych na zarząd nieruchomością wspólną, gdy ujawniono nadwyżkę, to mogła być ona pozostawiona na koncie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy